chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak diğer bir kaynağa transfer eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan doğal gazın kondanserde soğutulması ile çallıkışır. Henüz sonra genleşme vanasından güzeşte doğal gazın tabncı çevresı ile sıcaklığı düşer ve likitlaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak istenen likitnın üzerinden ısıyı allıkır allıkçak basınçta doğal gaz olarak kompresöre hasılat, tekrar sışitatırılır. Çallıkışma sistemi bu şekilde devam fiyat.

Chiller sistemi;

Sutaş soğutmalı chiller
Sonuçsuz soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi elbette çallıkışır sorusuna cevap yöneltmek yürekin soğutma gruplarını ayrı ayrı izlemek gerekir.

Sonuçsuz Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine gereğince gruplandırılır. En yüce fark ise ısı deposunın ne olduğudur. Eğer ısı havaya ertelenmişyorsa cazibe kaynaklı soğutma grubu, suya ertelenmişyorsa deniz kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Sonuçsuz soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu doğal gazın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin cazibe soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çallıkışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve şiddetli sıcaklıkta doğal gaz halindeki soğutucu akışsoy kondansere gönderilir. Fanlar yardımı ile batarya yüzeyinde cazibe akışı sağlamlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz lambası üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Sutaş Soğutmalı Chiller
Sutaş soğutmalı chiller soğutma sistemleri, cazibe soğutmalı chiller çallıkışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki sıcak doğal gazı deniz ile soğutur. Gaz lambasıın soğutulması yürekin cazibe soğutmalı bataryalar alegori deniz kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı bileğmeslektiriciler kullanılır.

Chiller elbette çallıkışır diyenler yürekin deniz soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında deniz kaynağı ihtiyacının olduğunu kaydetmek gerekir. Sutaş kaynakları; akarsu, yoğunluk, soğutma kulesi veya ölçünlü deniz hattı olur. Sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek kayranın mahcurlığı, enerji maliyetlerinin önemli fakat deniz maliyetlerinin ceninisakıt olduğu yerlerde kullanılır.

Sutaş soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çallıkışabilme özelliğine ehil olduğu yürekin soğutma istenen bölgeye en yaklaşan şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile ülküsel çözüm sağlamlamaktadır. Derya üstü vesaitının iklimlendirilmesi yürekin bile deniz soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller elbette çallıkışır diyenler yürekin son olarak deniz soğutmalı chiller sistemlerinin aygıt hacmini minimize etmiş olduğu yürekin misil kapasitedeki chiller cihazına kıyasla %65 henüz küçük hacim sağlamış olduğunı kaydetmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çallıkışma başarımındaki yükselme sebebi ile henüz ceninisakıt elektrik tüketimi yapar ve şiddetli başarım sağlamlar.

Chiller soğutma grupları; endüstriyel üretim tesisleri ilkin sürdürmek üzere, besin ve ilaç uran, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, soğuk cazibe depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her kullanma kayranına şayan chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi elbette çallıkışır sorularınıza cevap aldıysanız üretim merkeziniz ve meslekletmeniz yürekin size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden bindi alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*