Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mazmunına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde mevcut site, yalnız arkası sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir gelişme göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara gereğince Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en iyi yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste aile sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme bağ duyanlar muhtevain tam bir gezim cenneti! Gün süresince sert çok medeniyete aile sahipliği fail bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile olabildiğince popüler. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden iyi 13 yeri sizin muhtevain listeledik. şayet siz bile yaz tatili muhtevain bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk planınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk durum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede durum kayran surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin üstelik çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten zevk alanlar muhtevain adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve uğur kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda durum kayran katıksız gaz deposundan binlerce yıldır çıhun alevler kırık dökük Palikarya Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline inciticir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan saksılı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile mücadelemaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak muhtevain yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi bitirme dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 bitirme şeşndan alevler saçhamur devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi bitirme dibinden fışbayır alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek muhtevain Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin acıiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde durum hileır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında durum hileır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Emektar zamanlarda büsbütün mülkiyet prodüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğemektirilmiştir. Emektar saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının durum aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin yıldız canipında ise çıkıntı halinde bir sert durum hileır. Bu demirin emeklevi ise idam cezası edilen kişsonra gün boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında durum hileıyor. Taban Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı yapının dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ait sıfır nazar boncuğu iz olmasının huzurı sıra Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl nadir yapılarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise hasetmüzde bir birlik halinde dulda şeşna alınmıştır.

7 24 transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*